Rektor, Założyciel – dr hab. Juliusz Piwowarski, prof. WSBPI

tpan_rektorJuliusz Piwowarski, ur. w Krakowie (1954), politolog, pedagog, filozof, przedstawiciel nauk o bezpieczeństwie. Żona Barbara, dwaj synowie: Juliusz i Jacek. Ojciec lekarz, matka pracownik biura projektów, w młodości aktorka teatralna. Tradycją rodzinną jest umiłowanie książek. Absolwent Technikum Energetycznego w Krakowie, wówczas szeroko znanego również jako elitarna Akademia Loretańska (1969-1974); w tym okresie instruktor harcerski w „Białym Szczepie” (ZHP) oraz instruktor przysposobienia obronnego. Studia na AGH w Krakowie (Wydział Elektryczny) 1974-1978 przerwane na rzecz priorytetów rodziny oraz treningu sportów walki i studiów dotyczących Sztuki Walki (teoria i filozofia sportu, Uniwersytet Medicina Alternativa, Sri Lanca); W 1999 podjął kolejne, politologiczne studia, na obecnym Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, zaś równoległa współpraca z Uniwersytetem na Sri Lance zaowocowała tamtejszym doktoratem z filozofii (2004); Europejski doktorat z filozofii (2009) korelujący z antropologią bezpieczeństwa, napisany pod kierunkiem profesora Łukasza Trzcińskiego obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2017 r. uzyskał stopień naukowy doktor habilitowany w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie. Stopień ten został nadany przez Radę Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Przyrodniczo- Humanistycznym.

Od 1971 uprawia intensywnie sztuki i sporty walki: karate, kickboxing, ju-jitsu, będąc jednocześnie aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Indyjskiej, dyplomowany instruktor karate od 1981, w 1986 założył przy Wojskowych Zakładach Uzbrojenia w Krakowie Krakowski Klub Sportowy „Orion”; instruktor kickboxing od 1987, II trener Kadry Polski Kickboxing (lata 80.), instruktor combat jujitsu w Polskim Związku Instruktorów Służb Mundurowych (od 1997), instruktor strzelectwa (2000), wielokrotny uczestnik M.E. i M.Ś. All Style Karate; Zdobył tytuł Mistrz Świata All Style Karate 2006. Posiada 9 dan karate, 8 dan kickboxing WIASKA, 5 dan ju-jitsu. Posiada również uprawnienia trenera klasy I w karate i trenera II klasy w boksie; W latach lat 80. i 90. 1987-1997 był instruktorem walki wręcz jednostek specjalnych Policji (ekspert cyw.), m.in. Kompanii Antyterrorystycznej w Krakowie. W 1994 wspierał merytorycznie swą żoną Barbarę przy założeniu, drugiego tego typu podmiotu w Polsce – a jest nim Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony „Bodyguard” w Krakowie.

W roku 2005 Juliusz Piwowarski stał się Założycielem nowej krakowskiej uczelni, która nosi nazwę Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie; Główne zainteresowania naukowe to nauki o bezpieczeństwie, filozofia i antropologia bezpieczeństwa, psychologia społeczna, socjologia, etyka, kultura fizyczna, niektóre zagadnienia prawne i historyczne. Członek Academy of Safety and Bases of Health oraz Towarzystwa Naukowego: International Martial Arts and Combat Sports Scientific Society, IMACSSS.

Jest autorem ośmiu naukowych monografii i niemalże stu artykułów naukowych. W 2012 założył CRACOW RESEARCH INSTITUTE FOR SECURITY AND DEFENSE APEIRON, którego zadaniem jest intensyfikacja międzynarodowych kontaktów, doświadczeń naukowych i dydaktycznych oraz publikacje dotyczące szerokiego zakresu problematyki, jaką obejmują współczesne nauki o bezpieczeństwie; Założenie oraz organizacja Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa „Apeiron” są ukoronowaniem doświadczeń oraz pasji zawodowej łączącej zalety organizatora, szkoleniowca, pedagoga i naukowca, zajmującego się szerokim wachlarzem praktycznych i teoretycznych zagadnień związanych z problematyką dotyczącą dyscypliny nauki o bezpieczeństwie, w tym m.in. walka obronna, terroryzm i kontrterroryzm oraz ochrona osób i mienia. Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa APEIRON opiera swą kulturę organizacyjną na pedagogiczno-akademickiej koncepcji łączącej tradycję z nowoczesnością – Modern Bushido.