Punkt naborowo-dziekanatowy
Kraków: +48 12 422 30 68
+48 663 350 870
Katowice: +48 32 205 13 25
+48 534 082 592
   

Opis uczelni partnerskich

Narodowy Uniwersytet Wojskowy w Weliko Tyrnowo

Weliko Tyrnowo – jedno z najstarszych miast w Bułgarii i historycznie jego trzecia stolica. Symbol bułgarskiej niepodległości i państwowości, jest także nazywane „miastem carów”. Miasto jest malowniczo położone na trzech wzgórzach w północno-centralnej Bułgarii nad rzeką Jantrą i przyciąga rzesze turystów swoją niezwykłą architekturą i klimatem.

Największą atrakcję stanowi Carewec. Jest to twierdza położona na wzgórzu o tej samej nazwie. Tu znajdował się pałac carów i rezydencja patriarchów bułgarskich. Podczas świąt narodowych i uroczystości na Carewcu odbywa się spektakl audio-wizualny „Dźwięk i Światło”. Jest to jedyne tego rodzaju widowisko w Europie. Połączenie muzyki, efektów świetlnych i laserowych oraz dzwonów tworzy niesamowity efekt.

Na szczególną uwagę zasługuje odrestaurowany patriarszy sobór Wniebowstąpienia Pańskiego z XIII wieku i Kościół Czterdziestu Męczenników, jeden z najcenniejszych średniowiecznych zabytków Bułgarii.

Zakwaterowanie. Narodowy Uniwersytet Wojskowy w Weliko Tyrnowo oferuje dla uczestników programu Erasmus+ zakwaterowanie w akademikach. Cena zakwaterowania w akademiku to 80 €/mies.

Wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim będzie kosztował 150 – 300 €/mies . Więcej informacji na: http://www.bulgarianproperties.com/.

Miesięczne wydatki podczas pobytu studenta w Bułgarii stanowią 300-350 €.

 Veliko Tarnovo 3

 Więcej zdjęć tutaj.


Uniwersytet Obrony w Brnie

Brno – to drugie największe miasto Czech, historyczna stolica Moraw. To miasto, w którym historia miesza się z nowoczesnością i innowacyjnością. Znajdują się w nim najważniejsze instytucje wymiaru sprawiedliwości Republiki Czeskiej: Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Zakłady zbrojeniowe Brna – fabryka broni Zbrojovkaprzyczyniły się do tego, że w dwudziestoleciu międzywojennym Czechosłowacja została światowym potentatem przemysłu zbrojeniowego.

Brno jest siedzibą wielu teatrów, w tym najważniejszej czeskiej sceny operowej, filharmonii. W mieście odbywają się liczne festiwale i wydarzenia sportowe.

Historia Brna sięga XI wieku. Jednym z zabytków miasta jest twierdza i zamek Špilberk, który stanowił podstawę umocnień miejskich Brna i bierze swoje początki w XIII wieku. Z tego ż okresu pochodzi budynek Starego Ratusza, który jest najstarszą budowlą miasta o charakterze świeckim. Widok z jego 63-metrowej wieży na  Špilberk i katedrę jest obowiązkowym punktem dla każdego turysty. Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest również jednym z symboli miasta. Wiele razy przebudowywana, łączy w sobie różne style: barokowe wnętrze i neogotycka architektura budynku.

Brno to także ośrodek naukowy, w którym znajduje się 6 uczelni, w tym Uniwersytet Obrony w Brnie.

Zakwaterowanie. Uniwersytet Obrony w Brnie oferuje dla uczestników programu Erasmus+ zakwaterowanie w nowoczesnych akademikach. Cena zakwaterowania w akademiku to 3000 CZK/mies (ok. 110 €).

Studenci również mogą korzystać ze stołówki akademickiej, w której lunch kosztuje  40 CZK (ok. 2 €).

Wynajem pojedynczego pokoju w mieszkaniu studenckim będzie kosztował 4 000-6 000 CZK/mies.(ok. 150- 220 €). Więcej informacji na:

http://www.youngspace.cz/en,

http://www.forstudents.cz/Locations/Brno.aspx.

Miesięczne wydatki podczas pobytu studenta w Republice Czeskiej stanowią ok. 7 000 CZK (ok. 300 €). W tym:

Zakwaterowanie: 3 000 CZK/mies. (ok. 110 €).

Wyżywienie: 2 500 CZK/mies. (ok. 100 €).

Transport: bilet miesięczny 300 CZK/mies. (ok. 12 €).

 Brno 1

Brno 3

 


Uniwersytet Michała Römera w Wilnie.

Wilno – to niezwykłe miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Stolica Litwy od 1323 roku i jej największe miasto z ponad pół miliona mieszkańców. Swoją bogatą historią, architekturą, wielokulturowością miasto przyciąga rzesze turystów. Miłośnicy historii zapewne będą podziwiać mieszankę stylów architektonicznych: gotyckiego, renesansowego, barokowego, klasycystycznego, zastygłych w kamieniu kościołów i świątyń.

Amatorzy sztuki będą zachwyceni bogatą oferta wydarzeń kulturalnych:

 • Letni Festiwal św. Krzysztofa,
 • Święto Muzyki Ulicznej,
 • wileńskie Kaziuki,
 • wystawy, sztuki teatralne, koncerty najsłynniejszych zespołów świata.

Smakosze nigdy nie zapomną wyśmienitej kuchni regionalnej. Szukający ciszy mogą zagubić się wśród zieleni wileńskich parków, najsłynniejszym z których jest park Zakret. Imprezowicze docenią ciekawe i kolorowe nocne życie.

W Wilnie znajdziemy ślady Mickiewicza, Słowackiego, Kraszewskiego, Miłosza, tu spoczął św. Kazimierz, niejednokrotnie przebywał Piłsudzki.

Kowno – stolica Litwy w latach 20ch i 30ch XX wieku, obecnie drugie pod względem ilości mieszkańców miasto Litwy i jej centrum przemysłowe. Miasto powita gości pomnikami wojowników o wolność, poetów i wielkich książąt. Bohaterska historia miasta jest obecna w malowniczych ruinach zamku. W Kownie znajduje się wiele uniwersytetów, co sprawia że miasto przepełnia energia młodości.

Uniwersytet Michała Römera  – to drugi względem wielkości uniwersytet na Litwie, który skupia swoją uwagę na naukach społecznych oraz technologii informacyjnej. Tu na pięciu wydziałach studiuje około 9 tys. studentów. Wydziały uniwersytetu znajdują się w Wilnie i Kownie. Uniwersytet ściśle współpracuje z ponad 300 uniwersytetami, publicznymi i prywatnymi instytucjami.

Zakwaterowanie. Uniwersytet Michała Römera oferuje zakwaterowanie w pokojech 2-3-osobowych w Domu studenckim. Cena zakwaterowania w akademiku to 85-100 € (płatne za semestr z góry).

Jeśli zdecydujesz się wynająć pokój w sektorze prywatnym, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 150-250 € / mies. Więcej informacji na stronach:

http://erasmusu.com/en/erasmus-vilnius/room-for-rent-student

http://www.nakvyne24.lt/

http://www.hotelsimple.lt/vilnius/en/

http://en.aruodas.lt/

http://www.ober-haus.com/

http://en.domo.plius.lt/

http://rentvilnius.lt

 

Miesięczny koszt utrzymania się to 350 – 450 €. W tym:

Zakwaterowanie: 85 -100 € (akademik) – 250 € (prywatnie)

Wyżywienie: 150 – 200 €

Transport: 6,5 € (miesięczny e-bilet studencki)

Kowno

 


Akademia Sił Lądowych w Sibiu

Sibiu – miasto w środkowej Rumunii, było największą i najbogatszą otoczoną murami cytadelą zbudowaną w XII wieku sakskimi kolonistami. Starówka miasta zachowała wspaniałość czasów, kiedy potężne gildie panowały nad handlem w regionie. Do naszych czasów miasto zachowało wyraźny germański styl. Pozostałości średniowiecznych murów nadal ochraniają historyczną część miasta. Wąskie uliczki biegną obok domów ze stromymi dachami z XVII wieku do szerokich placów, nad którymi górują kościoły. Goście Sibiu podziwiają:

 • Wielki Rynek – największy plac miasta, desygnowany na listę zabytków UNESCO,
 • Ratusz i największa katolicka świątynia Sibiu – kościół jezuitów,
 • Prawosławna katedra Świętej Trójcy,
 • Most Kłamców, na którym według legendy miał się zawalić, jeśli stanie na nim kłamca.

Wydarzenia kulturalne w Sibiu odbywają przez cały rok. Są to wystawy sztuki i koncerty, sztuki teatralne i warsztaty.  Co roku w czerwcu w Sibiu odbywa się trzeci największy Festiwal Sztuki Teatralnej w Europie.

Sibiu zostało uhonorowane tytułem Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2007.

Zakwaterowanie. Akademia Sił Lądowych w Sibiu oferuje dla uczestników programu Erasmus+ bezpłatne zakwaterowanie w akademikach. Koszt wyżywienia w stołówce akademickiej to 8 € za trzy posiłki dziennie. 

Sibiu 1

 


Akademia Sił Zbrojnych w Liptowskim Mikulaszu

Liptowski Mikulasz – to centrum administracyjne, kulturowe, gospodarcze i turystyczne regionu Liptov w północnej Słowacji. Jego położenie na brzegu wodnej zapory Liptowska Mara oraz bliskość Niżnych i Zachodnich Tatr spowodowały, że miasto stało się jedną z największych atrakcji turystycznych na Słowacji.

Centrum historyczne miasta tworzy Plac Wyzwolicieli, założenie którego jest datowane na XIV wiek. Południową stronę miasta wieńczy Kościół św. Mikołaja, który jest najstarszym zabytkiem miasta i najstarszą gotycką budowlą w regionie Liptov. Najstarsza świecka budowla w Liptowskim Mikulkaszu – to Dwór Pongraczów, możnowładczego rodu, do którego należało miasto przez większość  swoich dziejów.

W pobliżu Liptowskiego Mikulasza znajdują się Demianovskie Jaskinie – Słowacki narodowy zabytek przyrody. Demianovska Jaskinia Wolności jest najczęściej zwiedzaną jaskinią na Słowacji. Zwiedzając jaskinie możesz podziwiać stalaktyty, jeziorka z perłami, wodospady kamienne, Przepaść Skoczków.

Zakwaterowanie. Akademia Sił Zbrojnych w Liptowskim Mikulaszu od ponad 60 lat szkoli młodych ludzi, którzy postanowili wstąpić do sił zbrojnych. http://www.aos.sk/index_eng.php# (link do strony)

Uczestnicy programu Erasmus+ mogą skorzystać z oferty Akademii i zamieszkać w akademiku. Koszt takiego zakwaterowania to 4,05 – 4,64 € za dobę.

Wynajem pokoju w mieszkaniu studenckim będzie kosztował od 7 € za dobę . Więcej informacji na: http://www.lacneubytovanie.sk/accommodation/liptovsky-mikulas.

Miesięczne wydatki studenta to rząd 350-400 €.

Liptowski Mikulasz 1

 


Uniwersytet Mateja bela w Bańskiej Bystrzycy

Bańska Bystrzyca jest najważniejszym historycznym, kulturowym i gospodarczym centrum Centralnej Słowacji. Jest również centrum administracyjnym jednego z 8  regionów Słowacji. Miasto położone w malowniczej dolinie na rzece Hron blisko Kremnickich Gór i Niżnych Tatr.

Historia miasta jest ściśle związana z górnictwem, w szczególności z wydobywaniem miedzi. W XV wieku miasto potocznie nazywano „miedzianą Bystrzycą”. Największą turystyczną atrakcją Bańskiej Bystrzycy są starodawne budowle w centrum miasta, które kiedyś tworzyły zamek miejski. Należą do nich:

 • późnoromański Kościół Wniebowstąpienia Panny Marii,
 • Kościół św. Krzyża,
 • Barbakan,
 • Stary Ratusz,
 • Dom Macieja.

Lato w mieście przyciąga zwiedzających różnorodnymi wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi. Są to festiwale, koncerty współczesnej i klasycznej muzyki i wiele innych. Zima zmienia okolice miasta w prawdziwy raj dla narciarzy i snowboardystów.

Wspaniałą atmosferę miasta tworzą jego mieszkańcy, turyści oraz tysiące studentów studiujących na jednym z największych w Słowacji uniwersytetów – Uniwersytecie Mateja Bela.

Zakwaterowanie. Uniwersytet Mateja Bela oferuje zakwaterowanie w akademikach dla wszystkich studentów zagranicznych. Cena zakwaterowania w akademiku to 60-90 €/mies.

Koszt wynajmu 1-pokojowego mieszkania w Bańskiej Bystrzycy to  250-400 €.

Więcej informacji na stronach:

http://living.spectator.sme.sk/rent_banska-bystrica-region_flat

http://erasmusu.com/en/erasmus-banska-bystrica/room-for-rent-student

Miesięczne wydatki to rząd 300-450 €.

 

 

 

 

 

Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis spełniał jak najlepiej oczekiwania użytkowników. Możesz zablokować zapisywanie plików cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Szczegółowe informacje znajdziesz w Polityce Cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close