Absolwent nabędzie wiedzę o współczesnych kierunkach rozwoju psychologii i psychotraumatologii, jej nurtach i systemach, rozumie ich historyczne i kulturowe uwarunkowania. Poszerzy wiedzę na temat rozwoju człowieka w cyklu życia zarówno w aspekcie biologicznym, psychologicznym, jak i społecznym oraz jego powiązań z psychotraumatologią. Nabędzie wiedzę na temat psychotraumatologii, obejmującą terminologię, teorię i metodykę pracy z osobami znajdujących się w sytuacjach kryzysu psychicznego, doświadczającym następstw doświadczeń traumatycznych. Nabędzie wiedzę na temat zasad i norm etycznych oraz etyki zawodowej; zna prawne, organizacyjne i etyczne uwarunkowania badań i działalności zawodowej w obszarze psychotraumatologii.
Absolwent będzie potrafił wykorzystywać i integrować wiedzę teoretyczną z zakresu psychologii oraz psychotraumatologii w celu analizy złożonych problemów psychologicznych, wychowawczych, pomocowych czy terapeutycznych. Będzie potrafił wybrać i zastosować właściwy dla psychotraumatologii sposób postępowania, potrafił dobierać środki i metody pracy w celu efektywnego wsparcia osoby w kryzysie. Nabędzie praktycznych umiejętności w zakresie diagnostyki, opiniowania oraz oddziaływania psychologicznego i społecznego wobec osób (dzieci, młodzieży, dorosłych) doświadczających traumy. Będzie przygotowany do profesjonalnej pomocy w ośrodkach interwencji kryzysowej, hospicjach, klinikach i szpitalach psychiatrycznych, zakładach karnych i poprawczych, policji, służbie więziennej, ośrodkach psychoterapii, oddziałach psychosomatycznych w szpitalach i klinikach.
Absolwent będzie gotowy do podejmowania wyzwań zawodowych; wykazując aktywność, podejmując trud i wytrwałość w podejmowaniu indywidualnych i zespołowych działań profesjonalnych w zakresie psychotraumatologii.Będzie przestrzegał zasad etyki zawodowej; dostrzegał i formułował problemy moralne i dylematy etyczne związane z własną; poszukując optymalnych rozwiązań i możliwości korygowania nieprawidłowych działań. Samodzielnie będzie podejmował i inicjował działania badawcze w obszarze psychotraumatologii. Absolwent będzie gotowy do podejmowania wyzwań zawodowych; wykazując aktywność, podejmując trud i wytrwałość w podejmowaniu indywidualnych i zespołowych działań profesjonalnych w zakresie psychotraumatologii. Będzie przestrzegał zasad etyki zawodowej; dostrzegał i formułował problemy moralne i dylematy etyczne związane z własną; poszukując optymalnych rozwiązań i możliwości korygowania nieprawidłowych działań. Samodzielnie będzie podejmował i inicjował działania badawcze w obszarze psychotraumatologii.