Studia przygotowują teoretycznie i praktycznie do zawodu psychologa w zakresie zdrowia psychicznego w ujęciu klinicznym. Celem tej specjalności jest wykształcenie specjalistów-psychologów, którzy będą posiadali specjalistyczną i bardzo konkretną wiedzę z zakresu psychopatologii tj. zaburzeń zachowania i osobowości, psychoz, uzależnień, zaburzeń lękowych itp. oraz jak profesjonalnie wspierać człowieka w jego rozwoju, planować postępowanie diagnostyczne i prowadzić terapię. Specjalność przeznaczona jest dla tych, którzy chcą pomagać ludziom z trudnościami w funkcjonowaniu psychicznym i udzielać im profesjonalnego wsparcia psychologicznego w rozwiązywaniu kryzysów życiowych oraz przeciwdziałać zaburzeniom zachowania.
Na specjalności, dowiesz się jak powstają emocje, w jaki sposób człowiek podejmuje świadome i nieświadome decyzje oraz jak mózg odbiera sygnały z otoczenia. Nauczysz się praktycznych metod diagnostycznych i terapeutycznych, które można stosować w praktyce klinicznej. Poznasz związki między zachowaniem człowieka a strukturami mózgu oraz nauczysz się rozpoznawać nieprawidłowości.
Psychologia sądowa to studia z pogranicza psychologii i prawa. Studenci otrzymują dyplom psychologa sądowego uprawniający do pracy przy postępowaniach sądowych w charakterze biegłego. Jednocześnie tok studiów zapewnia kompleksową wiedzę ogólną z zakresu psychologii i umożliwia dalsze studia także w obszarze innych dziedzin psychologii.
Studia te mają charakter interdyscyplinarny – łączą wiedzę i umiejętności z zakresu m.in. psychologii, kryminalistyki, kryminologii, socjologii i prawa. Psychokryminalistyka zajmuje się sprawcą i ofiarą przestępstwa z wielu perspektyw. Studia te pozwalają poznać przyczyny, dla których ludzie popełniają przestępstwa, metody i środki służące wykrywaniu i dowodzeniu winy sprawcom, a także sposoby zapobiegania powrotowi do przestępstwa osób skazanych. Jednocześnie studenci poznają psychologiczne i społeczne aspekty funkcjonowania ofiar przestępstw oraz sposoby udzielania psychologicznej i prawnej pomocy pokrzywdzonym. Ponadto, psychokryminalistyka przybliża specyfikę działania służb mundurowych (policja, służba więzienna) i innych podmiotów pracujących ze sprawcami i ofiarami przestępstw.
Zaletą specjalności jest jej praktyczny charakter – oznacza to, że ponad połowa programu studiów obejmuje zajęcia kształtujące praktyczne umiejętności i kompetencje. W ramach zajęć studenci m.in. nauczą się metod profilowania nieznanych sprawców przestępstw, poznają warsztat technika kryminalistyki podczas symulowanych oględzin miejsca zdarzenia, nauczą się skutecznie przesłuchiwać świadków i podejrzanych, dowiedzą się jakie oddziaływania wobec skazanych można podjąć, aby ci nie powrócili do przestępstwa, poznają metody mediacji i negocjacji.
Studia przygotowują teoretycznie i praktycznie do zawodu psychologa w pracy diagnostycznej i terapeutycznej z osobami z deficytami neuropsychologicznymi. Studia rozwijają kompetencje w zakresie czynności diagnostyczno-terapeutycznych w pracy z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z dysfunkcjami układu nerwowego, przejawiającymi zaburzenia w funkcjonowaniu poznawczym, emocjonalnym, społecznym i zawodowym. Zapewniają wiedzę pomocną przy uzyskaniu stopnia specjalizacji w zakresie psychologii klinicznej po ukończeniu studiów.
Psychologia wojskowa i policyjna
Studia mają na celu przygotowanie słuchaczy do współpracy z jednostkami wojskowymi i policyjnymi. Program studiów skupia się na przekazywaniu studentom wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu psychologii ogólnej, ze szczególnym naciskiem na techniki pracy z osobami, które mają styczność z sytuacjami silnie emocjonalnymi i traumatycznymi.
Studia na specjalności psychologia biznesu przygotowują teoretycznie i praktycznie do efektywnego oraz satysfakcjonującego działania w biznesie. Mają na celu zrozumienie ludzi i ich motywacje oraz zdobyć wiedzę na temat aktualnego rynku pracy, komunikacji, budowania relacji i skutecznego zarządzania ludźmi dla osiągania lepszych efektów biznesowych w firmach i instytucjach. Studia psychologia w biznesie są połączeniem wiedzy teoretycznej z zakresu psychologii w szeroko pojętym wymiarze z umiejętnościami praktycznymi z obszarów takich jak: coaching, mentoring, negocjacje czy zachowania konsumenckie. Specjalność umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych w opracowywaniu i wdrażaniu systemów motywacyjnych, podejmowania decyzji, negocjowania i rozwiązywania konfliktów, skutecznej reklamy, zarządzania HR oraz pracy z klientem. Studia na psychologii biznesu pozwalają wykorzystać psychologiczną wiedzę do podejmowania negocjacji, w reklamie, rozmowie selekcyjnej, do wywierania wpływu oraz obrony przed manipulacją. Studenci na specjalności psychologia biznesu nabywają umiejętności zwiększenia efektywności zarządzania, co ma bezpośrednie przełożenie na osiągane wyniki. Specjalność ma na celu kształcenie menedżerów, osób zarządzających, kierowników, liderów oraz pracowników działów HR. Kształcąc się na naszych studiach, możesz być specjalistą w swojej dziedzinie i stać się konkurencyjnym na rynku pracy.