Nauczyciele akademiccy
W ramach programu Erasmus+ pracownicy naukowo-dydaktyczni mają możliwość wyjazdu do zagranicznych uczelni partnerskich w celu prowadzenia tam zajęć dydaktycznych (Staff Mobility for Teaching – STA). Wyjazdy trwają od 2 dni do 2 miesięcy z wyłączeniem czasu podróży. Wykładowca powinien przeprowadzić przynajmniej 8 godzin zajęć dydaktycznych. Jeżeli mobilność trwa dłużej niż tydzień, minimalna liczba godzin dydaktycznych w niepełnym tygodniu powinna być proporcjonalna do czasu trwania takiego tygodnia.
Osoba wyjeżdżająca zobowiązana jest do ubezpieczenia się na czas podróży i pobytu w organizacji przyjmującej. Pakiet powinien obejmować ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia.
Osoby wyjeżdżające otrzymują wsparcie finansowe z programu Erasmus+, które jest przeznaczone na dofinansowanie kosztów podróży i utrzymania za granicą.
Poniżej prezentujemy obowiązujące w roku 2021/2022 stawki stypendialne określone przez Narodową Agencję w oparciu o wytyczne KE, przy wyjazdach do poszczególnych grup krajów docelowych
Wszystkie osoby zainteresowane ofertą powinny złożyć Wniosek o wyjazd pracownika w biurze uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus+.
O wyjazdy mogą ubiegać się pracownicy Uczelni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub innej umowy cywilno-prawnej. Uczelnia może zdecydować o preferencyjnym traktowaniu pracowników etatowych. Podstawą kwalifikacji pracownika na wyjazd jest „Indywidualny program nauczania” STA Wzór, zatwierdzony przez instytucje wysyłającą i przyjmującą oraz wniosek kandydata na wyjazd. Inne kryteria kwalifikacyjne obejmują znajomość języka angielskiego lub innego języka wykładowego instytucji przyjmującej, publikacje w języku angielskim lub języku wykładowym instytucji przyjmującej, wykłady, referaty i wystąpienia w języku obcym, a także działalność organizacyjną na rzecz Uczelni.
Wnioski rozpatruje Uczelniana Komisja Rekrutacyjna. Decyzja dotycząca kwalifikacji na wyjazdy powinna zostać podjęta i ogłoszona przez Komisję po zapoznaniu się z przedłożoną dokumentacją kandydatów w terminie do 14 dni od daty złożenia wniosku.
Po powrocie z wyjazdu pracownik powinien złożyć w Biurze Współpracy z Zagranicą otrzymane na uczelni partnerskiej Confirmation of Stay (Potwierdzenie pobytu), a anstępnie wypełnić ankietę on-line , która zostanie wysłana na adres jego mailowy.
Specjaliści z przedsiębiorstw, instytucji lub organizacji mogą – na zaproszenie uczelni – przeprowadzić cykl zajęć dla studentów. Polskie uczelnie mogą zapraszać specjalistów z przedsiębiorstw zagranicznych.