Prawdopodobnie najważniejszym pytaniem dla Ciebie będzie: „Gdzie będę mieszkać?”. Niektóre uczelnie proponują zakwaterowanie w akademikach. Sprawdź stronę uczelni, do której zamierzasz wyjechać, w celu uzyskania dokładnych informacji o tym, co musisz zrobić, żeby zarezerwować miejsce w akademiku. To chyba najłatwiejszy i najtańszy sposób znalezienia miejsca do zamieszkania. Jednak jakość pokoi w akademikach bardzo się różni w zależności od kraju i uczelni. Więc warto sprawdzić, co otrzymasz za swoje pieniądze, szczególnie jeśli opłata jest więcej niż 20% niższa w porównaniu do sektora prywatnego w tej samej okolicy.
Zakwaterowanie w sektorze prywatnym często jest droższe i trudniejsze do zorganizowania niż w akademiku. Jednak w ten sposób będziesz miał więcej kontroli nad tym, w jakich warunkach i z kim będziesz mieszkać. W wielu krajach znajdziesz portale z ogłoszeniami w rodzaju OLX lub Gumtree, na których możesz szukać lokum lub zamieścić własne ogłoszenie o poszukiwaniu.
W razie problemów ze znalezieniem mieszkania zawsze możesz liczyć na pomoc uczelnianego Koordynatora Erasmus+:
- Gabriela Kołodziej
ul. Krupnicza 3
31-123 Kraków
tel. 12 422 30 68
mob.: +48 535 082 201
e-mail: erasmus@apeiron.edu.pl
Jeśli Twój pobyt zagraniczny nie przekroczy trzech miesięcy, nie musisz dokonywać żadnych dodatkowych formalności, poza koniecznością posiadania dowodu tożsamości lub paszportu. W przypadku, gdy Twój pobyt jednak się przedłuży, musisz zalegalizować swój pobyt w kraju, do którego wyjedziesz. Dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić w uczelni zagranicznej warunki uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy. Może to wiązać się z koniecznością uzyskania niektórych dokumentów jeszcze przed wyjazdem z kraju.