Zasada równości szans
Zasada równości szans kobiet i mężczyzn jest jedną z podstawowych polityk horyzontalnych, obowiązujących w całej Unii Europejskiej. Ma ona podstawę prawną m.in. w dokumencie Wytyczne w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn na lata 2014-2020 . Dokument dostępny jest tutaj: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/dokumenty/wytyczne-w-zakresie-realizacji-zasady-rownosci-szans-i-niedyskryminacji-oraz-zasady-rownosci-szans/ .
W celu przybliżenia informacji na temat sposobów wdrażania powyższej zasady, został opracowany poradnik pn. „Jak realizować zasadę równości szans kobiet i mężczyzn w projektach finansowanych z funduszy europejskich 2014-2020”. Dokument dostępny jest tutaj: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/dokumenty/agenda-dzialan-na-rzecz-rownosci-szans-i-niedyskryminacji-w-ramach-funduszy-unijnych-na-lata-2014-2020/ .
W ramach planowanych do realizacji zadań w projekcie zakłada się realizację zasad równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami poprzez umożliwienie wszystkim osobom – bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę lub pochodzenie etniczne, wyznawaną religię lub światopogląd, orientację seksualną –sprawiedliwego, pełnego uczestnictwa w projekcie na jednakowych zasadach. Harmonogram planowanego wsparcia będzie uwzględniał zasadę godzenia życia prywatnego i zawodowego.
W procesie komunikacji użyty będzie język uwzględniający podział na płeć. Zagwarantowane będzie podawanie niedyskryminujących przykładów dot. płci, rasy, niepełnosprawności. Zapewnione będą warunki infrastrukturalne umożliwiające dostęp do wsparcia dla ON. W trakcie zajęć uczestnicy będą równym stopniu dopuszczani i zachęcani do formułowania na form swoich opinii, poglądów, wystąpień publicznych, udziału w dyskusji. Na każdym etapie realizacji Projektu Uczelnia będzie prowadziła monitoring, aby zapobiec nierównościom. Planuje się zachęcanie w równym stopniu Kobiet i Mężczyzn do udziału w Projekcie jednakowo intensywne posługiwanie się wizerunkiem Kobiet i Mężczyzn w ogłoszeniach i materialach drukowanych, używany będzie równościowy język w komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, język który nie dyskryminuje, nie obraża.
Zgodnie z zasadą równych praw i obowiązków, kandydaci niepełnosprawni lub przewlekle chorujący, którzy chcą studiować w PWT, podlegają tej samej procedurze rekrutacyjnej, co wszyscy inni kandydaci. Uczelnia kształci specjalistów, prowadzi działalność badawczo rozwojową i kieruje się ideą uczelni otwartej, w której każdy student znajdzie dla siebie warunki rozwoju i możliwości twórczej pracy. Realizacja powyższego będzie możliwa m.in. dzięki rozwojowi dostępności i realizacji zadań w ramach projektu “Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu Uczelnią równych szans”