Dr Agnieszka Pach-Gurgul – absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze, specjalność: Gospodarka Światowa. W 2012 roku z wyróżnieniem obroniła pracę doktorską pt. „Jednolity rynek energii elektrycznej w UE w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski”. Specjalizuje się w badaniach nad bezpieczeństwem energetycznym i ekologicznym, transformacją energetyczną, polityką klimatyczną, międzynarodowymi rynkami surowcowymi oraz zrównoważonym rozwojem. Jej praca naukowa łączy interdyscyplinarne podejście do problemów gospodarczych, społecznych i ekologicznych, kluczowych w erze integracji i globalizacji, konfliktów geopolitycznych, zmian klimatycznych oraz transformacji energetycznej.
Dr Agnieszka Pach-Gurgul jest autorką ponad 40 publikacji, w tym monografii, rozdziałów w monografiach oraz artykułów naukowych, opublikowanych w czasopismach krajowych i międzynarodowych. Uczestniczyła w licznych konferencjach naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, będąc również współorganizatorką wydarzeń naukowych. W obszarze dydaktyki dr Agnieszka Pach-Gurgul brała udział w międzynarodowym programie „Mistrzowie Dydaktyki” organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytet w Gandawie (Ghent University), w ramach którego rozwijała umiejętności tutoringowe. Jako tutor realizowała się także w ministerialnym programie „Szkoła Orłów”. Ukończyła kursy „Innowacyjny Wykładowca” oraz „Perswazyjne wystąpienia publiczne i prezentacje”. Jest współautorką dwóch podręczników dydaktycznych. Wielokrotnie nagradzana przez Rektora za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz organizacyjne.
Pełniła funkcję dyrektora studiów podyplomowych Sustainable Energy, współorganizowanych z firmą Shell w Krakowskiej Szkole Biznesu. Dr Agnieszka Pach-Gurgul prowadziła zajęcia na uczelniach zagranicznych w ramach programu Erasmus, m.in. w: Cologne International Business School (CBS), Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, Uniwersytecie Ekonomicznym w Pradze, Uniwersytet Nebrija w Madrycie oraz na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach. Z Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „APEIRON” związana jest od 2019 roku, gdzie prowadzi wykłady z tematyki związanej z prowadzonymi badaniami naukowymi, w tym z: Bezpieczeństwa energetycznego, Bezpieczeństwa ekologicznego. Prowadzi ponadto seminaria dyplomowe ze studentami. Realizowane zajęcia dydaktyczne nakierowane są na osiągnięcie efektów kształcenia z zakresu: wiedzy, umiejętności i kompetencji studenta.