Dr inż. Ewa Makosz – absolwentka Politechniki Śląskiej, Wydziału Górnictwa i Geologii, kierunku Zarządzanie Inżynieria Produkcji. W 2016 roku ukończyła Studia Podyplomowe w Wyższej Szkole im. Pawła Włodkowic w Płocku, na specjalności Matematyka. Ukończyła również Studia Podyplomowe z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Równocześnie ze studiami doktoranckimi, ukończyła 4-semestralne studium pedagogiczne, na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2016 roku ukończyła Studia Doktoranckie w Instytucie Geologii Stosowanej na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Tytuł Doktora Nauk Technicznych uzyskała w czerwcu 2016 r. Następnie ukończyła studia podyplomowe na kierunkach: Menadżer BHP z metodyką, oraz Agent Celny. W ostatnim czasie ukończyła kolejny kierunek studiów magisterskich – Psychologia. Interesuje się szeroko rozumianym bezpieczeństwem, zarządzaniem strategicznym, zarządzaniem kryzysowym, geologią, psychologią, mineralogią i petrografią. W wolnym czasie czyta książki, najchętniej sięgam po kryminały, dlatego też specjalność jaką wybrałam na studiach magisterskich z Psychologii to: Psychologia konfliktu i przemocy.
Przedmioty które wykłada na WSBPI Apeiron:
Samoświadomość i zrozumienie siebie
Samoświadomość jest to zdolność do większego rozumienia siebie, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Obejmuje rozpoznawanie własnych emocji, przekonań, wartości, ale także zdolność analizy swojego zachowania i myśli. Dlaczego tak ważne jest, kiedy np. zarządzamy firmą, abyśmy wszechstronnie poznali siebie? W końcu kto może o nas wiedzieć więcej niż my sami? Bez wątpienia musimy znać siebie. Pomimo tego, że przebywamy ze sobą, nie znaczy, że znamy dokładnie swój charakter, zachowania podczas sytuacji stresowych, czy system wartości, według którego podejmujemy wszystkie decyzje. A ta wiedza jest niezbędna w życiu zawodowym, gdyż wiele zależy od tego, jak nas postrzegają inni ludzie. Na te pytania, ale nie tylko poznasz odpowiedź podczas zajęć dydaktycznych z przedmiotu: Samoświadomość i zrozumienie siebie.
Psychologia procesów poznawczych
Psychologia poznawcza zajmuje się badaniem procesów oraz struktur poznawczych, a także ogólnymi zasadami funkcjonowania umysłu. Inaczej mówiąc zajmuje się ona szeroko pojętym poznaniem. Procesy poznawcze są w tym kontekście zdolnością do odbierania, a także przetwarzania informacji z otoczenia. Zajęcia dydaktyczne z tego przedmiotu pozwolą Ci zgłębić wiedzę o sobie i innych. Dzięki nim zrozumiesz mechanizmy swoich działań, nauczysz się sprawniej radzić z uczuciami i emocjami. To bardzo ważne, jeśli w przyszłości zamierzasz pracować z ludźmi. Wiedza, jaką uzyskasz jest również niezwykle praktyczna i przydatna.
Emocje i motywacja
Przedmiot ten dostarcza on wiedzy na temat zagadnień związanych z motywacją oraz emocjami człowieka, neuropsychologicznych aspektów doświadczania emocji, a także roli emocji w rozwoju psychicznym oraz umacnianiu zdrowia człowieka. Na zajęciach z tego przedmiotu dowiesz się jakie są funkcje emocji, jaka jest różnica pomiędzy emocjami a nastrojem, jak działa mechanizm powstawania emocji. Poznają poznawcze teorie emocji, wzorce ekspresji wybranych emocji, rolę procesów nerwowych i endokrynologicznych w doznawaniu emocji, układy funkcjonujące w mózgu odpowiadające za doznawanie emocji podstawowych. Oprócz tego, pozyskasz wiadomości na temat wpływu emocji na procesy spostrzegania, uwagę, pamięć i procesy myślenia, wpływu emocji na podejmowanie decyzji, jak również związku pomiędzy empatią a zachowaniem prospołecznym i zachowaniem agresywnym oraz związku pomiędzy emocjami a cechami osobowości.