Jolanta Grębowiec-Baffoni, dr nauk społecznych, pedagog, grafolog, ekspert kryminalistycznych badań pisma. Studia licencjackie z Konsultacji grafologicznej ze specjalizacją analizy gestu graficznego w wieku rozwojowym i konsultacji rodzinnej oraz magisterskie z Technik grafologicznych ukończyła na Wydziale Nauk o Kształceniu na Uniwersytecie w Urbino we Włoszech. Na tym samym wydziale zdobyła tytuł magistra Pedagogiki i planowania dydaktycznego. Studia doktoranckie z zakresu socjologii grup dyspozycyjnych ukończyła na wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas studiów doktoranckich odbyła sześciomiesięczny staż na Uniwersytecie Alma Mater w Bolonii na wydziale Prawa.
Ukończyła studia podyplomowe ekspertyzy dokumentów w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Prowadzi międzynarodową działalność dydaktyczną współpracując z Uniwersytetem w Urbino i Uniwersytetem w Bolonii jako opiekun naukowy i nauczyciel akademicki. Jest wykładowcą metodologii grafologicznej w Szkole Ekspertyz Grafologicznych w Neapolu.
Pełni funkcję biegłego grafologa i tłumacza języka polskiego przy sądzie w Rimini we Włoszech. Jest autorką około stu publikacji naukowych z dziedziny grafologii, kryminalistyki, pedagogiki i nauk społecznych w pięciu językach. Jest członkiem naukowym Stowarzyszenia di Researcher at Research & Investigation – Economic Crime Studies w Mediolanie oraz członkiem honorowym Stowarzyszenia Kryminologicznego w Rumunii, region Transylwanii.
W roku 2021 zdobyła wyróżnienie w konkursie na najlepszą pracę doktorską napisaną w latach 2018 – 2021 z zakresu społeczeństwa obywatelskiego, ogłoszonym przez Narodowy Instytut Wolności za rozprawę doktorską „Konstruowanie tożsamości społecznej wolontariuszy Narodowej Służby Ochrony Cywilnej we Włoszech Studium socjologiczne”.
W roku 2019 w Sorrento we Włoszech otrzymała międzynarodowe wyróżnienie Apoxiomeno za działalność międzynarodową w zakresie bezpieczeństwa i nauk o bezpieczeństwie.
Od 2016 roku jest wolontriuszką włoskiego Systemu Narodowego Ochrony Cywilnej z uprawnieniami poszukiwania osób, obserwatora przeciwpożarowego lasów, instruktora i edukatora ludności cywilnej w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i zagrożeń sejsmicznych.
Interesuje się psychologią, fotografiką, historii sztuki i literaturą. Jest laureatką kilku konkursów literackich we Włoszech.
Przedmioty wykładane na WSBPI Apeiron
Taktyka i metodyka poszukiwań
Zaginięcia osób są zdarzeniami występującymy codziennie, a ich liczby określane są w kilkunastu tysiącach rocznie. Każde zaginięcie stanowi dramat dla rodzin i może wynikać z wielorakich przyczyn. Niektóre z nich mogą być konsekwencją utraty orientacji osoby w terenie lub wypadków, inne umotywowane są wyborem jednostki, jeszcze inne mogą mogą mieć podłoże kryminalne związane z porwaniami, zabójstwami, czy handlem ludźmi. Zaginięcia mogą dotyczyć każdej osoby i każdej rodziny. Zwykle występują nagle i niespodziewanie, jednak niektóre z nich, związane z wyborem jednostki, mogą być przedzane niektórymi symptomami, których rozpoznanie jest kluczowe dla ich prewencji i ustalenia strategii poszukiwań.
Osobami zaginionymi mogą być dzieci, nastolatkowie, dorośli i seniorzy. Poszukiwanie każdej z tych osób wymaga osobnego podejścia i umiejętności rozpoznania ich cech psychofizycznych, środowiska i relacji oraz ewentualnych problemów, z jakimi się zmagają. Poznanie poszczególnych poziomów poszukiwań wyznaczonych przez Komendanta Głównego Policji, przyjętych metod i taktyk stanowi podstawę planowania i realizowania działań. Istotność poznania wymienionych kryteriów i ich właściwe wykorzystanie jest niezwykle istotne dla pozytywnego zakończenia poszukiwań.
Z tymi zagadnieniami i nie tylko Studenci zapoznają się podczas zajęć, w trakcie których, oprócz poznawania poszczególnych strategii i metod poszukiwań, mają możliwość weryfikacji zdobytych kompetencji i „uzdolnień detektywistycznych” w rozwiązywaniu niektórych przypadków zaginięć.
Poszukiwanie osób w terenach trudno dostępnych
Poszukiwanie osób wielokrotnie wiąże się z koniecznością eksploracji miejsc trudno dostępnych. W tym zakresie konieczne jest podjęcie współdziałań ze Strażą Pożarną i grupami wyspecjalizowanymi w poszukiwaniach pod gruzami, w górach i pod wodą, korzystanie z pomocy ekip specjalistycznych stosujących służbę psów, tradycyjne i nowoczesne techniki eksploracyjne z zastosowaniem różnego rodzaju sprzętu i urządzeń. Podczas zajęć zostają przedstawione przykłady ćwiczeń wyspecjalizowanych grup ratowniczych, stosowania metod poszukiwań w Polsce i we Włoszech oraz najnowocześniejszych technik informatycznych i wyposażenia wspomagającego poszukiwania. Studenci oprócz tego mają możliwość odświeżenia lub przyswojenia wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się w terenie z zastosowaniem mapy, kompasu lub busoli oraz GPS-u, a także sprawdzenia własnych kompetencji na proponowanych przykładach.
Handel ludźmi
Handel ludźmi stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń bezpieczeństwa indywidualnego i społecznego, określanych współcześnie mianem nowoczesnego niewolnictwa. Ofiarą handlu ludźmi może być każdy człowiek, niezależnie od płci, wieku i pozycji społecznej. Zjawisko to, przyjmujące wielorakie formy, dotyka setek tysięcy ludzi na całym świecie, naruszając ich prawa człowieka oraz godność. Handel ludźmi należy rozpatrywać nie tylko jako zagrożenie bezpieczeństwa, czy przestępstwo, lecz także jako zjawisko o głębokich korzeniach społecznych, politycznych i ekonomicznych. Wykorzystywanie ofiar handlu ludźmi do pracy przymusowej, prostytucji, żebractwa czy innych form wyzysku pozostawia w nich trwałe obrażenia psychiczne i fizyczne, niejednokrotnie zaś prowadzi do wtórnej wiktymizacji. Z tego względu proponowane zajęcia nie tylko kształtują przyszłych specjalistów do spraw przeciwdziałań i walki z omawianym zagrożeniem, lecz przede wszystkim stanowią istotny bagaż wiedzy osobistej, użyteczny w trosce o bezpieczeństwo własne i najbliższych.
Grafologia
Grafologia, czyli nauka o piśmie, wchodzi w zakres analizy psychodynamicznej człowieka. Pismo bowiem powstaje w wyniku skomplikowanych procesów psycho-neurofizjologicznych i jest osobistym środkiem komunikacyjnym, które oprócz sformułowanych treści przekazuje bagaż kultury, będąc swoistym medium odzwierciedlającym jednostkę w świecie. Z tego względu badania grafologiczne wymagają czerpania również z dziedzin neurofizjologii, psycholingwistyki, socjolingwistyki, i antropologii pisma. Badania pisma mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach, są przede wszystkim stosowane w kryminalistyce, szczególnie w celu uwierzytelniania dokumentów, stąd ich rola jest zasadnicza w zakresie bezpieczeństwa dokumentów. Pismo może być również analizowane w celu poznania predyspozycji psychicznych i temperamentu osoby, stąd jego analiza może znaleźć zastosowanie w planowaniu dydaktycznym, ukierunkowaniu zawodowym i poradnictwie rodzinnym. Od kilku lat grafologia jest również aplikowana w kryminologii. Omawiana podczas zajęć wielorakość funkcji i zastosowań badań grafologicznych popartych przykładami, umożliwia Słuchaczom przyswojenie najistotniejszych zasad analizy grafologicznej wykorzystywanej zarówno w zakresie pismoznawczych ekspertyz sądowych, jak i w ogólnej analizie cech psychodynamicznych człowieka.
Polityka kryminalna
Polityka kryminalna stanowi przedmiot badań kryminologicznych zajmujących się problematyką zapobiegania przestępczości oraz analizą aktualnej polityki karnej i penitencjarnej. W następstwie tego polityka kryminalna stanowi swoiste narzędzie obserwacji, przygotowania, tworzenia i stosowania prawa karnego w celu uzyskania jak najlepszych wyników w walce z przestępczością. W istocie dziedzina ta ma istotny wpływ na system prewencji kryminalnej, próbując m.in. stworzyć skuteczną alternatywę represji karnej ex post popełnianych przestępstw. Zajęcia z polityki kryminalnej, oprócz wiedzy z zakresu zestawu narzędzi przygotowującego do walki z przestępczością, umożliwiają Studentom analizę i poszukiwanie najskuteczniejszych metod w prewencji kryminalnej oraz wymianę opinii i dyskusje związane z aktualną sytuacją w obrębie omawianej dziedziny.
Pranie brudnych pieniędzy
Pranie pieniędzy to wieloetapowy proces, przy pomocy którego kapitał uzyskany z działalności przestępczej jest przekształcany, wymieniany albo też mieszany z legalnymi dochodami (w celu ukrycia i zatajenia rzeczywistego charakteru źródła) i wprowadzany do legalnego obrotu, utrudniając w ten sposób jego identyfikację i późniejsze ewentualne odzyskanie. Oprócz działań zmierzających do przekazania do legalnego obrotu, pieniędze lub inne wartości majątkowe uzyskane z nielegalnych źródeł mogą służyć do finansowania nielegalnej działalności, co w większości przypadków dotyczy przestępczości narkotykowej, terroryzmu, czy innych zorganizowanych działań przestępczych.
Proceder prania brudnych pieniędzy wpływa na gospodarkę w sposób destabilizujący, gdyż w jego konsekwencji zostaje zakłócony system finansowy, dewizowy, podatkowy i walutowy państwa, implikując zaburzenia dynamik rynkowych. Ponadto, poprzez naruszenie zasad uczciwej konkurencji gospodarczej wpływa na wzrost poziomu korupcji w państwie, co implikuje możliwości przejęcia kontroli nad niektórymi działami gospodarki przez grupy przestępczości zorganizowanej i z kolei sprzyjanie rozwojowi przestępczości zorganizowanej.
Polska jest jednym z krajów, w których odbywa się proceder prania brudnych pieniędzy, uczestniczą w nim zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy. Polską zainteresowane są międzynarodowe zorganizowane grupy przestępcze z powodu ogromnego zapotrzebowania na inwestycje i związanego z nimi kapitału zagranicznego, co stanowi istotne zagrożenie dla stabilności ekonomii i gospodarki naszego kraju oraz wzrostu przestępczości zorganizowanej.
Podczas zajęć Słuchacze mają możliwość zapoznania się z historią i sposobami prania brudnych pieniędzy, badaniami tego zjawiska oraz metodami walki z nim wprowadzanymi i realizowanymi przez instytucje i kompetente organy w Polsce i na świecie.