Podinspektor Policji w st. spoczynku. dr Mariusz Sokołowski – ostatnie stanowisko służbowe Naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego w Krakowie, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, Wydział Humanistyczny, kierunek – historia. W 2008 roku ukończył Studia Podyplomowe w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie w zakresie doradztwa zawodowego. Ponadto w 2018 roku ukończył Studia Podyplomowe w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron” w Krakowie, kierunek – metodologia nauk o bezpieczeństwie a w roku 2020 Studia Podyplomowe w zakresie nauczania wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W 2022 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie w Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania.
ZAINTERESOWANIA
- historia
- polityka międzynarodowa
- problemy społeczno-polityczne regionu małopolskiego
- bezpieczeństwo personalne i publiczne
- prawo karne i prawo karno-procesowe
- sztuki walki
- kulturystyka
- sport
Przedmioty które wykłada na WSBPI Apeiron:
Historia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce
Historia bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce jest przedmiotem który omawia proces powstania i ewolucji systemu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa polskiego od początków państwowości do czasów teraźniejszych. Tematyka obejmuje prezentację struktur i przekształceń instytucji tworzonych w celu zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego Polski. Proces powstania i rozwoju aparatu bezpieczeństwa wewnętrznego jest zaprezentowany ze szczególnym zwróceniem uwagi na dzieje instytucji Policji w Polsce.
Czynności operacyjno – procesowe
Przedmiot o nazwie „Czynności operacyjno – procesowe” zawiera omówienie czynności procesowych i pozaprocesowych, w zakresie, których stosuje się różnego rodzaju metody operacyjne, jak analiza kryminalna czy wywiad policyjny oraz przedstawienie ich roli w zwalczaniu przestępczości pospolitej i zorganizowanej. W czasie ćwiczeń dydaktycznych szczególna uwagę zwraca się na praktyczną umiejętność prowadzenia czynności policyjnych.
.
Postępowanie przygotowawcze
„Postępowanie przygotowawcze” – jest przedmiotem który zajmuję się pierwszym stadium procesu karnego. Czynności organów procesowych prowadzone celem weryfikacji, czy przestępstwo zostało popełnione, ujawnienia jego sprawcy oraz zebrania i zabezpieczenia dowodów dla Sądu. Szerokie spektrum wiadomości w tym zakresie pozwala zapoznać studentów z realiami procedury kodeksu postępowania karnego.
Taktyka przesłuchania
Przedmiot ten dostarcza wiedzy w temacie zagadnień związanych z sytuacją „procesową”, w której uczestniczą osoba przesłuchująca (odbierająca zeznania) i osoba przesłuchiwania (zeznająca). To proces komunikacji interpersonalnej, w którym miedzy przesłuchującym a przesłuchiwanym zachodzi wzajemna interakcja i przekaz informacji o charakterze werbalnym i niewerbalnym. Zwykło się nazywać ją ogółem sposobów, metod i środków wykorzystywanych do uzyskania postawionego celu. To wskazówki i związane z nimi czynności obejmujących nie tylko samo przesłuchanie ale też wcześniejsze procedury (zapoznanie się z danymi nt. przestępstwa, kolejność przesłuchiwania różnych świadków, itp.).