XII Konferencji z Grafologii Sądowej, odbyła się w audytorium Zamku normandzko-szwabskiego w Mesagne w dniach 2 i 3 września.
W 2016 roku, po interesującej konferencji zatytułowanej „Ocena pisma ręcznego i nowe horyzonty w technologii i protokołach”, uczestnicy podpisali „list intencyjny”, zobowiązując się do badania, analizy i łączenia użytecznych elementów dla proponowanego pierwszego protokołu pracy w zakresie ekspertyzy pisma ręcznego. W te działania zaangażowani byli grafologowie sądowi, prawnicy oraz przede wszystkim naukowcy i akademicy zajmujący się pismem na całym świecie. Konferencja, która odbyła się 2 i 3 września, podsumowała sytuację i sprawdziła możliwości podzielenia się operacyjnym protokołem, który dostarczyłby pewnych odniesień w zakresie konsultacji i ekspertyzy grafologicznej.
Inicjatywa, która odbyła się w Mesagne w audytorium Zamku na inicjatywę miejscowego Instytutu Grafologii Sądowej, była patronowana przez Stowarzyszenie Profesjonalnych Grafologów, Miasto Mesagne, Stowarzyszenie Młodych Prawników z prowincji Brindisi i Izbę Adwokacką w Brindisi. Co więcej, Stowarzyszenie Profesjonalnych Grafologów przyznało 8 punktów edukacyjnych, a Izba Adwokacka przyznała aż 10 punktów.
Na tę okazję przygotowano zróżnicowany program z włoskimi i zagranicznymi mówcami (głównie rumuńskimi i mołdawskimi), niektórzy byli obecni osobiście, inni uczestniczyli za pośrednictwem internetu. Zapisani uczestnicy uczestniczyli zarówno osobiście, jak i online.
Program konferencji, który był samodzielnym wydarzeniem kulturalnym i nie był częścią letniego festiwalu w Mesagne, obejmował następujących mówców: Aloia Marisa (Prato) przedstawiła konferencję; Wystąpienie miało miejsce przez Antonio Matarrelli, Burmistrza Mesagne i Prezesa prowincji Brindisi; Mauro Vizzino, radny regionalny i Prezes Komisji Zdrowia; Daniela Faggiano, Prezes Izby Adwokackiej w Brindisi; Juliusz Piwowarski, Rektor Uniwersytetu Apeiron w Krakowie; Cristian Mihes, Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu w Oradea (Rumunia); Olga Cataraga, Dyrektor Senior Narodowego Centrum Ekspertyz Sądowych Republiki Mołdawii; Maria Virginia Barascu, Sędzia Wojskowy w Bukareszcie.
Dyskusję wprowadził Pier Luigi Maria Dell’Osso, Prokurator Generalny Dystryktu Wschodniej Lombardii (Brescia, Bergamo, Cremona/Crema, Mantova), były Prokurator Narodowy ds. Antymafii, wykładowca prawa i procedury karnej, Akademik P.A.M. Moderowali: Claudio De Stefano (Neapol) i Ezio Provaroni (Bari). W sobotę, 2 września, wystąpili: Vito Matranga (Mesyna) na temat Podstaw w definiowaniu naukowej metody w ekspertyzie grafologicznej; Sorin Alamoreanu (Cluj-Napoca – Rumunia) na temat Wartości ekspertyzy sądowej i odpowiedzialności eksperta sądowego; Sergio Frontini (Lecce) na temat teoretycznych założeń ekspertyzy grafologicznej; Salvatore Caccamo (Katania) na temat badania ekspertyzy grafologicznej na kserokopii, deontologii, tendencji sądowych i protokołów; Graziella Galetta (Rzym) na temat podpisu grafometrycznego, protokołów i prywatności (Dział Cyberkryminalistyki); Roberto Travaglini (Bolonia) na temat możliwych metod tworzenia protokołu grafologic.