Przed Wami szansa uzyskania dodatkowych kwalifikacji oraz stopnia podoficerskiego (kaprala) w związku z możliwością udziału w programie ochotniczego szkolenia wojskowego studentów pod nazwą „Legia Akademicka”.
Ministerstwo Obrony Narodowej przywraca ideę ochotniczego szkolenia studentów. „Legia Akademicka” to uruchomiony w 2017 roku przez MON pilotażowy program skierowany do studentów. Wzorem lat 2003 -2008 szkolenie będzie dzieliło się na cześć teoretyczną – realizowaną na uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz część praktyczną realizowaną w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych.
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego “Apeiron” w Krakowie planuje w roku akademickim 2021/2022 przystąpić do realizacji części teoretycznej V edycji „Legia Akademicka” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.
Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia. Część teoretyczna realizowana jest przez WSBPI Apeiron i wojskową jednostkę patronacką, zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym. Część praktyczna (ćwiczenia wojskowe) organizowana jest przez jednostki wojskowe Ministerstwa Obrony Narodowej.
Do projektu może przystąpić student (studiów pierwszego stopnia lub drugiego stopnia) dowolnego roku studiów WSBPI Apeiron. Jedynym warunkiem jest posiadanie obywatelstwa polskiego.
Zainteresowanych studentów prosimy o przesłanie do dnia 24 stycznia 2022 r. na adres apeiron@apeiron.edu.pl – wniosków:
- Wniosek ochotnika w sprawie przyjęcia na zajęcia w części teoretycznej programu ochotniczego
- Wniosek o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych
Na uczelni będzie realizowane szkolenie w modułach:
- podstawowy – nie posiadasz przeszkolenia wojskowego i nie jesteś żołnierzem rezerwy. Część praktyczna poprzedzona jest częścią teoretyczną (ok. 30 godzin lekcyjnych, w czasie i trybie ustalonym przez uczelnię, na której złożysz wniosek). Z części teoretycznej zwolnieni są absolwenci Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Po ukończeniu części teoretycznej zakończonej egzaminem, możesz realizować trwającą 3 tygodnie część praktyczną szkolenia. Po złożeniu przysięgi wojskowej na koniec modułu, możesz podejść do modułu podoficerskiego w trakcie tej samej przerwy letniej,
- podoficerski – kontynuujesz szkolenie po realizacji modułu podstawowego. Jeśli jesteś szeregowym bądź starszym szeregowym rezerwy, możesz zgłosić się na sam moduł podoficerskiego na część teoretyczną w uczelni i część praktyczną w jednostce wojskowej. Moduł kończy egzamin, a jego pozytywne zaliczenie dopuszcza do mianowania na pierwszy stopień podoficerski: kaprala.
Dodatkowe informacje można uzyskać również na stronach internetowych:
https://www.wojsko-polskie.pl/legia-akademicka/
Załączniki:
Wniosek ochotnika w sprawie przyjęcia na zajęcia w części teoretycznej programu ochotniczego
Wniosek o powołanie w trybie ochotniczym do odbycia ćwiczeń wojskowych