Dziś w Dzienniku Polskim ukazał się wywiad z JM Rektorem WSBPI Apeiron dr. Juliuszem Piwowarskim, prof. WSBPI. Tematem wywiadu jest Bezpieczeństwo nie tylko w teorii, ale i w praktyce.
Zagadnienia bezpieczeństwa znajdują się dzisiaj w centrum zainteresowania – władz, samorządów lokalnych oraz zwykłych ludzi. Proszę powiedzieć jak doszło do powstania kierowanej przez Pana uczelni?
– Jej rodowód jest dość odległy. Sięga lat 80., to znaczy czasów założenia przeze mnie klubu karate Orion przy Wojskowych Zakładach Uzbrojenia. Wydarzenia potoczyły się dla mnie dość szybko, gdyż otrzymałem po jakimś czasie propozycję objęcia funkcji instruktorskiej dla krakowskiej kompanii antyterrorystycznej ówczesnej milicji. Instruktażem zajmowałem się w latach 1987- -1997. Praca ta dała mi możliwość sprawdzenia jak rozwiązania, które znane były mi od strony teoretycznej, funkcjonują w praktyce. Niektóre z nich zresztą nie mogą być stosowane w technikach sportowych, ale mogą się przydać w bezpośrednim starciu z realnym przeciwnikiem – terrorystą. Następnym krokiem w rozwoju naszej działalności było założenie przeze mnie, wraz z małżonką, Policealnej Szkoły Detektywów i Pracowników Ochrony Bodyguard. Ten okres aktywności zajął nam kolejnych 10 lat. W roku 2005 powstała Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego APEIRON w Krakowie, konsumująca wcześniejsze doświadczenia.
W jakim sensie?
– Uczelnia ta wykorzystuje naszą wiedzę z wielu obszarów nabytego doświadczenia. Mamy w niej edukację opartą na teorii oraz sport. Clou programu jest łączenie teorii z praktyką oraz praktyki z teorią. Podczas zająć omawia się na przykład ramy prawne wykorzystania pewnych technik. Badania naukowe mówią zresztą – i do tego potrzebne są sporty walki – że jeżeli ktoś nie był na wykładzie i jedynie czyta tekst, to zapamiętuje z niego tylko 10 proc. treści. Jeśli był na wykładzie i czytał przekazywane treści, to zapamiętuje 50-80 procent wiedzy. Gdy dojdzie do tego trzeci element – w postaci wykonywania jakiejś czynności, w tym na przykład pisania czy wykonywania ćwiczeń fizycznych, to taka osoba jest w stanie za pamiętać nawet do 90 proc. przekazywanych jej treści.
Czytaj więcej >> cały artykuł znajdziesz tutaj: http://www.dziennikpolski24.pl/magazyny/a/bezpieczenstwo-nie-tylko-w-teorii-ale-i-w-praktyce,10672098/