Cátedra Nebrija Santander w Zarządzaniu Ryzykiem Konfliktowym świętowała w drugim tygodniu czerwca br. dni XLV CICA: Przyszłość bezpieczeństwa i obrony w Europie. Była to druga część projektu cyklu konferencji XLIV CICA & Security Forum XII – pierwsza odbyła się w Krakowie w ramach konferencji WSBPI Apeiron Security Forum XII.
CICA skupia dużą liczbę ekspertów, którzy w tej edycji starają się przeanalizować zagrożenia i zagrożenia Europy, misję NATO, politykę bezpieczeństwa i obrony w Radzie Unii Europejskiej, kontrolę przepływów migracyjnych oraz uchodźców i krajowych i międzynarodowych aspektów bezpieczeństwa państwa, kultury bezpieczeństwa, konfliktów i agresji, między innymi.
Inauguracja odbyła się w poniedziałek 11 czerwca i zaczęła się od spotkania Ruchu Pugwash pod przewodnictwem Paolo Cotta, Sekretarza Generalnego Konferencji ds. Nauki i Spraw Świata oraz Laureata Pokojowej Nagrody Nobla w roku 1995. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele grupy Pugwash różnych krajów, aby przedstawić główne obawy polityk krajowych w odniesieniu do celów grupy Pugwash takich jak Belgia, Holandia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Rosja, Wielka Brytania, Polska, Iran, Afganistan i Hiszpania.
Omówiono głównie kwestie związane z bronią jądrową i stanowisko Europy w sprawie traktatu jądrowego. Uczestnicy zgodzili się, że sytuacja jest teraz „bardziej złożona niż podczas zimnej wojny” z powodu istnienia słabych traktatów humanitarnych, nowych aktorów na scenie, załamania kontroli zbrojeń, wzrostu wydatków wojskowych w prawie wszystkich krajach lub rozprzestrzenianie się uzbrojonych grup.
Członkowie grupy Pugwash wezwali do ściślejszej współpracy w celu przywrócenia spotkań grupowych i opracowania wspólnego programu dla wszystkich krajów oraz planu pracy, który rozwiązuje problemy jako całość. Inauguracja CICA w tym roku odbyła się po południu w CESEDEN, Wyższym Centrum Studiów Obrony Narodowej. Rektor Juan Cayón był obecny na otwarciu; Rafael Sánchez Ortega, porucznik generalny CESEDEN; Jesús Martín Ramírez, przewodniczący XLV CICA i dr hab. Juliusz Piwowarski prof. WSBPI, Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i IndywidualnegoApeiron w Krakowie.
Profesor Martín Ramírez wyjaśnił, że celem konferencji CICA jest „rozwiązywać problemy światowe, oferując możliwości na rzecz pokoju”. CICA jest zorganizowana w kilku krajach, ale Hiszpania jest punktem strategicznym, ponieważ „ze względu na położenie geograficzne jest gwarantem pokoju na swoich granicach”.
Pierwsza popołudniowa konferencja była pod przewodnictwem Ana Palacio, byłej Minister Spraw Zagranicznych, która mówiła z niepokojem o zmianach władzy między krajami i powstaniu nacjonalizmu. Była Minister przygląda się ostrożnie decyzjom obecnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych i trwającej obecnie wojny o władzę, przypominającej zimną wojnę. Wyjaśnił także potrzebę stworzenia przez Europę wspólnej strategii bezpieczeństwa i edukowania społeczeństwa w kwestiach obronności i bezpieczeństwa.
We wtorek 12 i środę 13 czerwca tematyka spotkania była kontynuowana na konferencjach poświęconych bezpieczeństwu narodowemu na Uniwersytecie Nebrija.