Opis specjalności
Specjalność Psychologia kliniczna ma na celu przygotowanie kandydatów do podjęcia pracy psychologa w zakresie zdrowia psychicznego w ujęciu klinicznym z uwzględnieniem przyczyn i mechanizmów prowadzących do pojawiania się zaburzeń. Program studiów obejmuje zagadnienia związane z diagnostyką, metodami pracy terapeutycznej na każdym etapie rozwoju człowieka. Szczególny nacisk kładziony jest na zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności rozpoznania i terapii z zakresu psychopatologii (m.in. uzależnień, psychoz, zaburzeń lękowych oraz zaburzeń zachowania i osobowości).
Profil kandydata
Psychologia kliniczna zajmuje się diagnozą i terapią pacjentów z zaburzeniami zdrowia psychicznego, dlatego osoby decydujące się na studiowanie tej specjalności powinny być zmotywowane do udzielania pomocy ludziom z trudnościami w funkcjonowaniu psychicznym oraz znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Kandydaci powinni charakteryzować się szczególną otwartością, wysokim poziomem empatii i wrażliwości oraz ciągłą gotowością do stałego podnoszenia własnych kompetencji zawodowych i osobistych.
Absolwenci
Osoby, które ukończą studia posiądą wiedzę z zakresu specyfiki funkcjonowania ludzkiego mózgu, mechaniki podejmowania świadomych i nieświadomych decyzji oraz metod wsparcia człowieka w jego rozwoju. Dodatkowo rozwiną umiejętności interpersonalne, w tym: nawiązywania kontaktu, prowadzenia rozmowy i obserwacji pacjenta oraz rozumienia ludzkich problemów w kontekście społecznym, kulturowym i politycznym. Absolwenci będą posiadać praktyczne kompetencje, w tym między innymi z zakresu:
- samodzielnego doboru metod i narzędzi diagnostycznych oraz interpretowania otrzymanych wyników;
- diagnozowania zaburzeń zdrowia psychicznego i patologii społecznych;
- prowadzenia terapii oraz poradnictwa terapeutycznego;
- profilaktyki zdrowia somatycznego i psychicznego;
- stosowania psychologicznych metod leczenia i metod rehabilitacji.
Dzięki praktycznemu charakterowi kierunku absolwenci specjalności są przygotowani merytorycznie i praktycznie do podjęcia pracy w m.in. ośrodkach i centrach zdrowia psychicznego, ośrodkach leczenia uzależnień oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych.