Wyjazdy na praktyki
W ramach programu Erasmus+ student może wyjechać na praktykę studencką na okres od 2 do 12 miesięcy do zagranicznej firmy/przedsiębiorstwa, które zgodziły się przyjąć go na praktykę w ramach Erasmusa+. Instytucja przyjmująca na praktykę musi znajdować się w kraju uczestniczącym w programie Erasmus+. Praktyka powinna być związana z dziedziną, jaką się studiuje.
Nabór kandydatów na wyjazdy prowadzi uczelnia. Podstawowym kryterium oceny kandydatów jest znajomość języka kraju, w którym odbędzie się praktyka. Student musi znać dany język obcy w takim stopniu, aby móc brać aktywny udział w działalności instytucji przyjmującej. Zagraniczna firma może także określić dodatkowe kryteria.
Przed wyjazdem student podpisuje umowę na realizację wyjazdu w celach odbycia praktyki i porozumienie o programie praktyki.
Umowa dotycząca wyjazdu na praktykę i wypłaty stypendium określa warunki odbywania praktyki, wypłaty i rozliczenia stypendium (czas trwania pobytu na praktyce, wysokość stypendium, sposób jego wypłaty i warunki rozliczenia). Student podpisuje umowę z uczelnią macierzystą przed wyjazdem.
Kraje należące do danej grupy | Miesięczna stawka stypendium w euro |
Grupa 1 – Austria, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy | 600 |
Grupa 2 – Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Turcja | 550 |
Grupa 3 – Bułgaria, Estonia, FYROM (była republika Jugosławii Macedonia), Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Węgry | 500 |
Porozumienie o programie praktyki określa program i przebieg praktyki i stanowi podstawę uznania i zaliczenia praktyki przez uczelnię macierzystą. Porozumienie jest podpisywane przez studenta, instytucję przyjmującą i uczelnie.
Ubezpieczenie
Przed wyjazdem każdy stypendysta Erasmusa+ jest zobowiązany ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków i posiadać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ), którą można uzyskać w oddziałach NFZ. EKUZ obowiązuje wyłącznie w krajach UE. Przy wyjeździe do krajów z poza obszaru UE (np. Turcji) należy wykupić polisę w firmie ubezpieczeniowej.
Po zakończeniu praktyki przedsiębiorstwo wydaje studentowi i jego uczelni „Zaświadczenie (certyfikat) o odbyciu praktyki”. Uczelnia uznaje praktykę zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi przed wyjazdem i wpisuje ją do dorobku studenta zgodnie z procedurami stosowanymi w uczelni.