W nadchodzącym roku akademickim, w zakresie kredytów studenckich obowiązuje rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (z dnia 18 maja 2010 r.) w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich. (Dz.U. Nr 87 z 2010 r. poz. 560 z późn.zm.).
Poniżej znajdują się szczegółowe informacje na temat kredytów studenckich z uwzględnieniem wprowadzonych zmian w systemie.
Adresaci kredytu
O kredyt mogą ubiegać się wszyscy studenci (w tym doktoranci) bez względu na typ uczelni (publiczna, niepubliczna) i formę studiów (stacjonarne, niestacjonarne), pod warunkiem, że rozpoczną studia przed ukończeniem 25 roku życia.
Banki uczestniczące w systemie kredytów studenckich
O kredyt studencki student może ubiegać w jednym z następujących banków:
- PKO Bank Polski S.A.
- Bank PEKAO S.A.
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
- Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
- Mazowiecki Bank Regionalny S.A.
Składanie wniosków o kredyt
Wniosek o udzielenie kredytu składa się w oddziale wybranego przez studenta banku. Do wniosku dołącza się informacje o wysokości miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta w roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku.
Dochód na osobę w rodzinie
Przy składaniu wniosku należy przedstawić dochody na osobę w rodzinie. Przy wyliczaniu tego dochodu będą brane pod uwagę dochody netto. Sposób dokumentowania dochodów będzie podobny do sposobu obowiązującego przy ubieganiu się o świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym w uczelni, przez co studenci starający się zarówno o kredyt, jak i o stypendium będą mogli posługiwać się takimi samymi zaświadczeniami.
Poręczenie kredytu studenckiego
W przypadku braku możliwości sprostania wymogom banków w zakresie zabezpieczenia spłaty kredytu, student może ubiegać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego oraz o poręczenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Okres wypłaty kredytu
Kredyt studencki jest udzielany na okres studiów, w tym studiów doktoranckich. Kredyt jest wypłacany maksymalnie przez okres 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich − przez okres 4 lat. Kredyt wypłacany jest przez 10 miesięcy w roku akademickim.
Warunki wypłacania kredytu
Warunkiem otrzymywania transz kredytu jest przedstawianie w banku w terminach do dnia 31 października i 31 marca ważnej legitymacji studenckiej lub doktoranckiej. Zaświadczenie o studiach, którego wzór określa rozporządzenie z 18 maja 2010 r., student będzie składał przy ubieganiu się o kredyt lub aneksowaniu umowy o kredyt.
Spłata kredytu
Spłata kredytu rozpoczyna się dwa lata od daty ukończenia studiów. Liczba rat spłaty kredytu stanowi dwukrotność liczby wypłaconych rat kredytu. Odsetki od kredytu spłacane przez kredytobiorcę są naliczane w wysokości połowy stopy redyskontowej Narodowego Banku Polskiego przez okres równy dwukrotności liczby wypłaconych rat kredytu.
Zawieszenie spłaty kredytu
W przypadku trudności w spłacie kredytu bank może zmniejszyć wysokość raty spłaty kredytu do 20% miesięcznego dochodu lub czasowo zawiesić spłatę kredytu wraz z odsetkami na okres maksymalnie 12 miesięcy.
Umorzenie kredytu
Kredyt jest umarzany w 20% kredytobiorcom, którzy ukończyli studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni. W szczególnych przypadkach kredyt może być umorzony częściowo lub w całości z uwagi na trudną sytuację życiową (np. choroba, wypadek) lub trwałą utratę zdolności do spłaty zobowiązań (np. niepełnosprawność).